Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Aftagerpanel

Aftagerpanelet på Institut for Kommunikation og Kultur består af repræsentanter fra virksomheder og institutioner, hvor kandidater fra IKK bliver ansat efter endte studier. Deltagerne i aftagerpanelet er involverede i at udvikle tidssvarende uddannelser, der lever op til efterspurgte kompetencer på arbejdsmarkedet.

Udover det fælles aftagerpanel har vi på IKK også aftagerfora på afdelingsniveau for at give rum til en dybdegående dialog mellem de enkelte fagområder og repræsentanter fra arbejdsmarkedet.

Nedenfor kan du se en oversigt over medlemmerne i IKK's aftagerpanel og afdelingernes aftagerfora:

IKK's aftagerpanel

  • Allan Aagaard, direktør, Aarhus Teater og forperson for aftagerpanelet
  • Anne Thorø Nielsen, udviklingschef, FO-Aarhus
  • Carl Erik Skovgaard, partner, DLA Piper
  • Trine Nielsen, Bestyrelsesformand, Det Danske Filminstitut
  • Søren Boel Pedersen, manager, Business Aarhus / Aarhus Kommune
  • Jens Funder Berg, Chief Executive Officer, Management & Marketing, Visiolink
  • Louise Gade, Executive Vice President, HR, Salling Group
  • Marc Perera Christensen, direktør, Erhverv Aarhus

    Kontaktperson for aftagerpanelet: Nina Thiele Zeiss, uddannelseskonsulent

Afdelingernes aftagerfora

Afdeling for Kunsthistorie, Æstetik & Kultur og Museologi

  • Dorte Fristrup, rektor, Århus Statsgymnasium
  • Lise Jeppesen, direktør, Randers Kunstmuseum
  • Lene Bak, selvstændig chefkonsulent
  • Paul Natorp, medstifter, Sager der samler
  • Lene Bjarke Skov, leder, Kultur- og Sundhedscenter InSide og Hammel Bibliotek
  • Karina Boldsen, chief commercial officer, Solitwork
  • Pia Thanning, indehaver, Thanning & Co
  • Carsten Ortman, tilrettelægger og vært, DR
  • Gunnar K. Madsen, daglig leder, ROSA
  • Jes Vagnby, direktør, Jes Vagnby Arkitektur & Identitet
  • Henrik Gadegaard, Proces- og projektmager, Randers Bibliotek
  • Mari-Louise Jonsson, creative director, LEGO
  • Bente Steffensen, CEO, Erhverv Aarhus
  • Lene Øster, chefkonsulent, kulturforvaltningen Aarhus Kommune
  • Johnny Willum, Certificeret Coach og Terapeut, Willum Coaching
     

Kontaktperson: Jan Ulrik Saksø Chrintz Juhl, afdelingskonsulent

Afdeling for Digital Design og Informationsvidenskab

Afdeling for Engelsk


Aftagerforum for Engelsk

  • Dorthe Brandt Larsen, Digital udviklingskonsulent, Horsens Kommune
  • Christian Steffensen, Communications and Multimedia, Silhorko-Eurowater
  • Anne Sofie Kirkegaard, Selvstændig entreprenør, Carrytales
  • Charlotte Jacobsen Day, Lektor, Marselisborg Gymnasium
  • Bodil Aase Frandsen,  Formand for Engelsklærerforeningen og HF, Esbjerg Gymnasium 
  • Gitte Vest Barkholt, Rektor, Grindsted Gymnasium og HF 
  • Bodil Hohwü, Engelsklærerforeningen for Gymnasiet og HF, Risskov Gymnasium
  • Jens Fredslund, Lektor, Skanderborg Gymnasium

    Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig

Aftagerforum for erhvervssprog og international erhvervskommunikation

  • Britta Aagaard, Chief Business Officer, Semantix
  • Charlotte Støvring, Direktør og partner, Støvring og Woodward Communications
  • Sara Gangelhof, Head of Documentation Governance Offshore, Simens Gamensa
  • Morten Grønvald Laustsen, Senior Manager, Marketing Planning & Insigths, LEGO
  • Maja Langberg, Digital projektleder og marketingsspecialist, BUCHS
  • Per Lindegaard Hjorth, Formand, Kommunikation og Sprog
  • Birgitte Steenkjær Jensen, oversætter ved Europa-Kommissionen i Luxembourg
  • Tania Vega, Konferencetolk, DG LINC: Europa-Parlamentets tolketjeneste i Bruxelles
  • Linda Hoffmeyer, Konferencetolk, AIIC, Hoffmeyer Tolkning
  • Rasmus Egelund, Konferencetolk, EU-Domstolens tolketjeneste i Luxembourg
  • Preben Saugstrup, Konferencetolk, SCIC: tolketjenesten for Kommissionen, Ministerrådet, etc. i Bruxelles

    Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig

Afdeling for Nordiske Studier og Oplevelsesøkonomi

  • Gitte Horsbøl, Rektor, Risskov Gymnasium
  • Helle Kristensen, Udviklingskonsulent, Norddjurs Kommune
  • Kirsten Skov, Rektor, Marselisborg Gymnasium
  • Henrik Højer, VIA på Multiplatform storytelling and Production + 16:9 filmtidsskrift
  • Birgitte Sørensen, Forretningsleder, Teknologisk Institut
  • Camilla Rohde Søndergaard, Redaktør og rettighedsansvarlig, Forlaget Klim
  • Lisbeth Overgaard Nielsen, PR- og programdirektør, DOKK1
  • Jette Sunesen, Leder, Aarhus Litteraturcenter (Godsbanen)
  • William de Feuth Michaelsen, Souschef, instrumentundervisning.dk 
  • Trine Graae Lundorf, Kommunikations- og udviklingschef, Visitaarhus
  • Morten Falbe Hansen, Projektleder, Creativity World Forum, Aarhus-2017
  • Kathrine Arlander, Innovationspartner, Center for Innovation i Aarhus
  • Margrete Bak, Partner, udvikler og rådgiver, Karlbak
  • Marie Kruse Larsen, Programchef, Folkeuniversitetet
  • Louise Lærke Andersen, Kommunikationskonsulent og biblioteksudvikler, Aarhus Kommunes Biblioteker // Dokk1
  • René Gabs Bargisen, Projektleder, Steno Diabetes Center Aarhus
  • Ingeborg Svennevig, Direktør, De Kulturhistoriske Museer, Holstebro Kommune
  • Lasse Fonager Møller, Driftkoordinator, Vurderingsstyrelsen
  • Marc Sejr Eggen, General Manager, Kulbroen
  • Søren Stochholm, Partner, Worldperfect

    Kontaktperson: Sabrina Bækkelund Larsen, afdelingskonsulent

Afdeling for Tysk og Romanske Sprog


Aftagerforum for Tysk og Romanske Sprog

  • Mikkel Hollænder-Jensen, Uddannelseschef, Marselisborg Gymnasium
  • Alma Oprasic, Chief of Staff, Exfluency
  • Peter Hansen, Afdelingsleder, Region Syddanmark
  • Anne-Sofie Dideriksen, Leder, Mind Factory by Ecco
  • Jørgen Christian Wind Nielsen, Konsulent, Forbundet Kommunikation og Sprog
  • Maria Angele Ferrari, Tolk, EU
  • Lone Eibye Mikkelsen, Rektor, Aarhus Katedralskole
  • Elisabeth Bertelsen, Kommunikationskonsulent, B2A s.m.b.a. - Business 2 Africa
  • Chiara Dll'Oro Nielsen, Generalsekretær, Danish Italian Chamber of Commerce
  • Stine Eriksen, Project Manager, World Translation
  • Lise Johansen, Virksomhedsejer, Tourcom
  • Nana Dall, Oversætter, EU


Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig


Aftagerforum for erhvervssprog og international erhvervskommunikation

  • Britta Aagaard, Chief Business Officer, Semantix
  • Charlotte Støvring, Direktør og partner, Støvring og Woodward Communications
  • Sara Gangelhof, Head of Documentation Governance Offshore, Simens Gamensa
  • Morten Grønvald Laustsen, Senior Manager, Marketing Planning & Insigths, LEGO
  • Maja Langberg, Digital projektleder og marketingsspecialist, BUCHS
  • Per Lindegaard Hjorth, Formand, Kommunikation og Sprog
  • Carsten Rosengren Jensen, oversætter ved Europa-Kommissionen i Luxembourg
  • Tania Vega, Konferencetolk, DG LINC: Europa-Parlamentets tolketjeneste i Bruxelles
  • Dorthe Kjær, Konferencetolk, AIIC og indehaver, DK Tolkning
  • Rasmus Egelund, Konferencetolk, EU-Domstolens tolketjeneste i Luxembourg
  • Preben Saugstrup, Konferencetolk, SCIC: tolketjenesten for Kommissionen, Ministerrådet, etc. i Bruxelles


Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig

Afdeling for Medievidenskab og Journalistik

  • Kirstine Dollerup, Head of Creative at Mascot International A/S
  • Annette Bach, CEO, Patrade
  • Anne Stig Engdal, Administrerende direktør/CEO, TV2
  • Troels Mylenberg, Studievært, TV2 News
  • Julie Daugaard, Executive Strategy & Growth Director, Carat
  • Christian Schwarz Laustsen, Co-founder of Landfolk.com
  • Rasmus Ladefoged, Programchef, Metronome Productions

    Kontaktperson: Sara Badstue Larsen, afdelingskonsulent

Afdeling for Litteraturhistorie og Retorik

  • Birgitte Kjær, Vice President of Customer Success, Leadfamly
  • Elin Algreen-Petersen, Leder af Manuskriptskolen for Børnefiktion
  • Loa Brix, Konsulent og indehaver, Trooper.dk
  • Mathias Høj Kristensen, Klimarådgiver, CARE Danmark
  • Niels Peter Bøgballe, Politiker, Horsens Kommune
  • Berit Anne Larsen, Formidlingschef, Statens Museum for Kunst
  • Michael Bach Henriksen, Kulturredaktør, Kristeligt Dagblad
     

Kontaktperson: Jan Ulrik Saksø Chrintz Juhl, afdelingskonsulent

Afdeling for Dramaturgi og Musikvidenskab

  • Per Kap Bech Jensen, Administrerende direktør, Nordisk Teaterlaboratorium, Odin Teateret
  • Birgit Bergholt Nilsson, Redaktør, DR
  • Pia Burchardt, Specialkonsulent, Aarhus 2017
  • Lene Juul Langballe, Udviklingschef, Den Jyske Opera
  • Søren Huld, Marketing- & Kommunikationschef, Vejle Musikteater
  • Sven Gaardbo, Rektor, Rønde Gymnasium
  • Henrik Smith-Sivertsen, Forskningsbibliotekar, Det kgl. Bibliotek
  • Johanne Winding Nordestgaard, Lektor, Egå Gymnasium 
  • Peder Dahlgaard, Konstitueret rektor af Skuespillerskolen i Odense, Den Danske Scenekunstskole
  • Bent Engelbrect, Leder, Ankerhusgruppen
  • Jakob Højgaard, Leder, Teater Nordkraft
  • Lone Hersted, Coach, konsulent og ph.d.-studerende, Lone Hersted Consult
  • Gunner K. Madsen, Leder, Rosa
  • Lars Ole Vestergaard, Leder, Musikskolen Aarhus
  • Jeppe Vind, Leder, Kulisselageret
  • Thomas Erik Hammer, Fagkonsulent, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet
  • Alette Raft Rasmussen, Lektor, Professionshøjskolen
  • Per Smedegaard, Direktør og kunstnerisk chef, Svalegangen
  • Jens Christian Led, Dramaturg, Aalborg Teater
  • Conny Jørgensen, Koordinator, Rosa


    Kontaktperson: Jan Ulrik Saksø Chrintz Juhl, afdelingskonsulent

Afdeling for Lingvistik, Kognitionsvidenskab og Semiotik

  • Marie Møller, Sprogcenter Midt
  • Tina Pedersen, Pædagogisk Konsulent, Ministeriet for Børn, Undervisning og Ligestilling, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, Grundskolecenteret
  • Dorthe Møller Johnsen, AC-fuldmægtig, VIA University
  • Jes Vang, Head of Communication and Marketing, Aarhus Symphony Orchestra
  • Anne Nguyen Nielsen, VIA - Efter-Videreuddannelse
  • Mathias Højlund Kragelund, Kommunikationsrådgiver og partner, Kragelund Kommunikation

    Kontaktperson: Sabrina Bækkelund Larsen, afdelingskonsulent