Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Aftagerpanel

Aftagerpanelet på Institut for Kommunikation og Kultur består af repræsentanter fra virksomheder og institutioner, hvor kandidater fra IKK bliver ansat efter endte studier. Deltagerne i aftagerpanelet er involverede i at udvikle tidssvarende uddannelser, der lever op til efterspurgte kompetencer på arbejdsmarkedet.

Udover det fælles aftagerpanel har vi på IKK også aftagerfora på afdelingsniveau for at give rum til en dybdegående dialog mellem de enkelte fagområder og repræsentanter fra arbejdsmarkedet.

Nedenfor kan du se en oversigt over medlemmerne i IKK's aftagerpanel og afdelingernes aftagerfora:

IKK's aftagerpanel

    • Allan Aagaard, direktør, Aarhus Teater og forperson for aftagerpanelet
    • Anne Thorø Nielsen, udviklingschef, FO-Aarhus
    • Carl Erik Skovgaard, partner, DLA Piper
    • Trine Nielsen, forhenværende rektor, Danmarks Medie- og Journalisthøjskole (DMJX)
    • Søren Boel Pedersen, manager, Business Aarhus / Aarhus Kommune
    • Jens Funder Berg, Chief Executive Officer, Management & Marketing, Visiolink
    • Louise Gade, Executive Vice President, HR, Salling Group
    • Marc Perera Christensen, direktør, Erhverv Aarhus

      Kontaktperson for aftagerpanelet: Nina Thiele Zeiss, uddannelseskonsulent

    Afdelingernes aftagerfora

    Afdeling for Kunsthistorie, Æstetik & Kultur og Museologi

    • Dorte Fristrup, rektor, Århus Statsgymnasium
    • Lise Jeppesen, direktør, Randers Kunstmuseum
    • Lene Bak. chefkonsulent, Pluss
    • Paul Natorp, medstifter, Sager der samler
    • Lene Bjarke Skov, afdelingsleder, Kultursekretariatet
    • Karina Boldsen, chief commercial officer, Solitwork
    • Pia Thanning, redaktør/indehaver, Museum Sydøstdanmark/Thanning & Co
    • Carsten Ortman, tilrettelægger og vært, DR
    • Gunnar K. Madsen, daglig leder, ROSA
    • Jes Vagnby, direktør, Jes Vagnby Arkitektur & Identitet
    • Henrik Gadegaard, Proces- og projektmager, Randers Bibliotek
    • Mari-Louise Jonsson, creative director, LEGO
    • Bente Steffensen, CEO, Erhverv Aarhus
    • Lene Øster, chefkonsulent, kulturforvaltningen Aarhus Kommune
    • Johnny Willum,  Seniorkonsulent, Willum Marketing Aps.

    Kontaktperson: Jan Ulrik Saksø Chrintz Juhl, afdelingskonsulent

    Afdeling for Digital Design og Informationsvidenskab

     

    Afdeling for Engelsk


    Aftagerforum for Engelsk

    • Dorthe Brandt Larsen, Digital udviklingskonsulent, Horsens Kommune
    • Christian Steffensen, Communications and Multimedia, Silhorko-Eurowater
    • Anne Sofie Kirkegaard, Communication Manager, FOSS
    • Sara Solveig Ørnsholt, Executive Assistant, Dansk Design Center 
    • Charlotte Jacobsen Day, Lektor, Marselisborg Gymnasium
    • Bodil Aase Frandsen,  Formand for Engelsklærerforeningen og HF, Esbjerg Gymnasium 
    • Gitte Vest Barkholt, Rektor, Grindsted Gymnasium og HF 
    • Bodil Hohwü, Engelsklærerforeningen for Gymnasiet og HF, Risskov Gymnasium
    • Jens Fredslund, Lektor, Skanderborg Gymnasium

      Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig

    Aftagerforum for erhvervssprog og international erhvervskommunikation

    • Britta Aagaard, CEO, TextMinded
    • Charlotte Støvring, Direktør og partner, Støvring og Woodward Communications
    • Sara Gangelhof, Manager, Technical Documentation, Vestas
    • Morten Grønvald Laustsen, Senior Manager, Marketing Planning & Insigths, LEGO
    • Maja Langberg, SEO & Social Media Manager, INET-DESIGN
    • Per Lindegaard Hjorth, Formand, Kommunikation og Sprog
    • Birgitte Steenkjær Jensen, oversætter ved Europa-Kommissionen i Luxembourg
    • Tania Vega, Konferencetolk, DG LINC: Europa-Parlamentets tolketjeneste i Bruxelles
    • Linda Hoffmeyer, Konferencetolk, AIIC, Hoffmeyer Tolkning
    • Rasmus Egelund, Konferencetolk, EU-Domstolens tolketjeneste i Luxembourg
    • Preben Saugstrup, Konferencetolk, SCIC: tolketjenesten for Kommissionen, Ministerrådet, etc. i Bruxelles

      Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig

    Afdeling for Nordiske Studier og Oplevelsesøkonomi

    • Gitte Horsbøl, Rektor, Risskov Gymnasium
    • Helle Kristensen, Museumsinspektør, Gammel Estrup
    • Kirsten Skov, Rektor, Marselisborg Gymnasium
    • Henrik Højer, VIA på Multiplatform storytelling and Production + 16:9 filmtidsskrift
    • Birgitte Sørensen, Stabskonsulent, MV-Nordic 
    • Camilla Rohde Søndergaard, Redaktør og rettighedsansvarlig, Forlaget Klim
    • Lisbeth Overgaard Nielsen, PR- og programdirektør, DOKK1
    • Jette Sunesen, Leder, Aarhus Litteraturcenter (Godsbanen)
    • William de Feuth Michaelsen, Souschef, instrumentundervisning.dk 
    • Trine Graae Lundorf, Udviklingschef, Visitaarhus
    • Morten Falbe Hansen, Chefkonsulent og teamleder - Kulturteamet i Regional Udvikling, Region Midtjylland
    • Kathrine Arlander, Entrepreneurial specialist, INNO-X Healthcare
    • Margrete Bak, Partner, udvikler og rådgiver, Karlbak
    • Marie Kruse Larsen, Programchef, Folkeuniversitetet
    • Louise Lærke Andersen, Kommunikationskonsulent og biblioteksudvikler, Aarhus Kommunes Biblioteker // Dokk1
    • René Gabs Bargisen, Proces- og Udviklingskonsulent, Syddjurs Kommune
    • Ingeborg Svennevig, Direktør, De Kulturhistoriske Museer, Holstebro Kommune
    • Lasse Fonager Møller, Analysekonsulent, Guldborgsund Kommune
    • Marc Sejr Eggen, General Manager, Kulbroen
    • Søren Stochholm, Partner, Worldperfect

      Kontaktperson: Sabrina Bækkelund Larsen, afdelingskonsulent

    Afdeling for Tysk og Romanske Sprog


    Aftagerforum for Tysk og Romanske Sprog

    • Mikkel Hollænder-Jensen, Lektor, Egå Gymnasium
    • Alma Oprasic, Innovation Manager, Text Minded
    • Peter Hansen, Afdelingsleder, Region Syddanmark
    • Anne-Sofie Dideriksen, Leder, Mind Factory by Ecco
    • Jørgen Christian Wind Nielsen, Forbundet Kommunikation og Sprog
    • Maria Angele Ferrari, Tolk, EU
    • Lone Eibye Mikkelsen, Rektor, Aarhus Katedralskole
    • Stine Eriksen, Project Manager, World Translation
    • Lise Johansen, Virksomhedsejer, Tourcom
    • Bo Skovsbøll, Oversætter, EU


    Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig


    Aftagerforum for erhvervssprog og international erhvervskommunikation

    • Britta Aagaard, CEO, TextMinded
    • Charlotte Støvring, Direktør og partner, Støvring og Woodward Communications
    • Sara Gangelhof, Manager, Technical Documentation, Vestas
    • Morten Grønvald Laustsen, Senior Manager, Marketing Planning & Insigths, LEGO
    • Maja Langberg, SEO & Social Media Manager, INET-DESIGN
    • Per Lindegaard Hjorth, Formand, Kommunikation og Sprog
    • Birgitte Steenkjær Jensen, oversætter ved Europa-Kommissionen i Luxembourg
    • Tania Vega, Konferencetolk, DG LINC: Europa-Parlamentets tolketjeneste i Bruxelles
    • Dorthe Kjær, Konferencetolk, AIIC og indehaver, DK Tolkning
    • Rasmus Egelund, Konferencetolk, EU-Domstolens tolketjeneste i Luxembourg
    • Preben Saugstrup, Konferencetolk, SCIC: tolketjenesten for Kommissionen, Ministerrådet, etc. i Bruxelles


    Kontaktperson: Kristoffer Kjersgaard Nohrs, AC-fuldmægtig

    Afdeling for Medievidenskab og Journalistik

    • Kirstine Dollerup, Executive Producer/head of productions, M2 Film
    • Annette Bach, Managing Director, Mediacom
    • Anne Stig Engdal, Indholdsdirektør, TV2
    • Troels Mylenberg, Studievært, TV2 News
    • Julie Daugaard, Strategic Director, Carat
    • Christian Schwartz Laustsen, Direktør, Seismonaut
    • Rasmus Ladefoged, Programchef, Metronome Productions

      Kontaktperson: Sara Badstue Larsen, afdelingskonsulent

    Afdeling for Litteraturhistorie og Retorik

    • Birgitte Kjær, Head of Customer Succes, Leadfamly
    • Elin Algreen-Petersen, Redaktionschef, Gyldendal 
    • Loa Brix, Konsulent og indehaver, Trooper.dk
    • Mathias Høj Kristensen, Chefrådgiver, Alternativet
    • Niels Peter Bøgeballe, Politiker, Horsens Kommune
    • Berit Anne Larsen, Formidlingschef, Statens Museum for Kunst
    • Michael Bach Henriksen, Kulturredaktør, Kristeligt Dagblad

    Kontaktperson: Jan Ulrik Saksø Chrintz Juhl, afdelingskonsulent

    Afdeling for Dramaturgi og Musikvidenskab

    • Per Kap Bech Jensen, Administrerende direktør, Nordisk Teaterlaboratorium, Odin Teateret
    • Birgit Bergholt Nilsson, Redaktør, DR
    • Pia Burchardt, Specialkonsulent, Aarhus 2017
    • Lene Juul Langballe, Formidlingsansvarlig, Den Jyske Opera
    • Søren Huld, Kommerciel Chef, Vejle Musikteater
    • Sven Gaardbo, Rektor, Rønde Gymnasium
    • Henrik Smith-Siwertsen, Forskningsbibliotekar, Det kgl. Bibliotek
    • Johanne Winding Nordestgaard, Lektor, Egå Gymnasium 
    • Peder Dahlgaard, Leder af Skuespillerskolen i Odense, Den Danske Scenekunstskole
    • Bent Engelbrect, Leder, Ankerhusgruppen
    • Jakob Højgaard, Leder, Teater Nordkraft
    • Lone Hersted, Coach, konsulent og ph.d.-studerende, Lone Hersted Consult
    • Gunner K. Madsen, Leder, Rosa
    • Lars Ole Vestergaard, Leder, Musikskolen Aarhus
    • Jeppe Vind, Leder, Kulisselageret
    • Thomas Erik Hammer, Fagkonsulent, Styrelsen for Undervisning og Kvalite
    • Alette Raft Rasmussen, Lektor, Professionshøjskolen
    • Per Smedegaard, Direktør og kunstnerisk chef, Svalegangen
    • Jens Christian Led, Dramaturg, Aalborg Teater
    • Conny Jørgensen, Koordinator, Rosa


      Kontaktperson: Jan Ulrik Saksø Chrintz Juhl, afdelingskonsulent

    Afdeling for Lingvistik, Kognitionsvidenskab og Semiotik

    • Marie Møller, Sprogcenter Midt
    • Tina Pedersen, Pædagogisk Konsulent, Ministeriet for Børn, Undervisning og Ligestilling, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, Grundskolecenteret
    • Dorthe Møller Johnsen, AC-fuldmægtig, VIA University
    • Jes Vang, Marketing Manager, TC-Group
    • Anne Nguyen Nielsen, VIA - Efter-Videreuddannelse
    • Mathias Højlund Kragelund, Kommunikationskonsulent, Kragelund Kommunikation

      Kontaktperson: Sabrina Bækkelund Larsen, afdelingskonsulent