Aftagerpanel

Aftagerpanelet på Institut for Kommunikation og Kultur består af repræsentanter fra virksomheder og institutioner, hvor kandidater fra IKK bliver ansat efter endte studier. Deltagerne i aftagerpanelet er involveret i at udvikle tidssvarende uddannelser, der lever op til efterspurgte kompetencer på arbejdsmarkedet.

Siden 2007 har det været en del af universitetsloven, at universiteterne skal nedsætte aftagerpaneler.


Aftagerpanelet på IKK ser i øjeblikket således ud:

Æstetik og Kultur samt Kunsthistorie

PanelAarhus 2017 Pia Burchardt Specialkonsulent pbu@aarhus.dk
Århus Statsgymnasium Henrik Rosleff Uddannelsesleder ro@aasg.dk
ForumPluss Lene Bak Chefkonsulent lea@pluss.dk 
Randers Kunstmuseum Lise Jeppesen Direktør lj@randerskunstmuseum.dk 
Sager der samler Paul Natorp Medstifter paul@sagerdersamler.dk 
Horsens Kommune Lene Bjarke Skov Kulturkonsulent kulbj@horsens.dk 
Solitwork Karina Boldsen Chief Commercial Officer kbo@solitwork.com 
Århus Statsgymnasium Dorte Fristrup Rektor df@aasg.dk 
Museum Sydøstdanmark/Thanning & Co Pia Thanning Redaktør/Indehaver p.thanning@gmail.dk  
DR Carsten Ortmann Programmedarbejder cot@dr.dk 
ROSA Gunnar K. Madsen Daglig leder gunnar@rosa.org 
Jes Vagnby Arkitektur & Identitet Jes Vagnby Direktør jes@vagnby.dk 
Aarhus Festuge Henrik Gadegaard Administrationschef henrik+@aarhusfestuge.dk 
LEGO  Mari-Louise Jonsson Creative Director mari-louise.jonsson@lego.com 
ERHVERV AARHUS Bente Steffensen CEO bente.steffensen@erhvervaarhus.dk 

Kognitiv semiotik og Lingvistik

PanelSprogzonen og WorldPerfect Rasmus Hørsted Jensen Selvstændig og partner info@sprogzonen.dk
ForumSprogcenter Midt Marie Møller mollermarie@yahoo.dk 
Ministeriet for Børn, Undervisning og Ligestilling, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, Grundskolecenteret Tina Pedersen Pædagogisk Konsulent tina.pedersen@stukuvm.dk 
VIA University Dorthe Møller Johnsen AC-fuldmægtig domj@via.dk 
TC-Group Jes Vang Marketing Manager jesvang@gmail.com 
EL:CON Katrine Knudsen HR-project Manager herireservatet@gmail.com 
Aarhus Kommune Anne Nguyen Nielsen Sproglig konsulent nielsen_anne@hotmail.com 
Kragelund Kommuniation Mathias Højlund Kragelund Kommunikationskonsulent mathias_ry@hotmail.com 

Musikvidenskab og dramaturgi

Panel

Nordisk Teaterlaboratorium, Odin Teateret

Per Kap Bech Jensen Administrerende direktør per@odinteateret.dk
DR Birgit Bergholt Nilsson Redaktør bbn@dr.dk 
ForumInnovation Lab Kim Bisgaard Leder kim@ilab.dk 
Den Jyske Opera Lene Juul Langballe Formidlingsansvarlig ljl@jyske-opera.dk 
Tørring Gymnasium Helle Kornum Lektor hk@toerring-gym.dk 
Vejle Musikteater Søren Huld Kommerciel Chef sorhu@vejle.dk 
Dansk Industri Birgitte Slot Chefkonsulent bisl@di.dk 
Rønde Gymnasium Sven Gaardbo Rektor sg@roende-gym.dk 
Det kgl. Bibliotek Henrik Smith-Siwertsen Seniorforsker hess@kb.dk 
Egå Gymnasium Johanne Winding Nordestgaard Lektor jw@egaa-gym.dk 
Gladsaxe Gymnasium Uffe Englund Fagkonsulent for dramatik- og musikfaget uffe.englund@stukuvm.dk 
Den Danske Scenekunstskole Peder Dahlgaard Leder af Skuespillerskolen i Odense pederd@live.dk 
Ankerhusgruppen Bent Engelbrect Leder bent@ankerhus.dk 
Teater Nordkraft Jacob Højgaard Leder jakob@teaternordkraft.dk 
Lone Hersted Consult Lone Hersted Coach, konsulent og ph.d.-studerende lonehersted@gmail.com 

Litteraturhistorie, Retorik og Børnelitteratur

PanelMaersk Cecilie Mose Hansen Group Human Ressources cecilie.hansen@maersk.com
Erhvervsakademi Aarhus Birgitte Kjær Adjunkt biho@eaaa.dk 
ForumGyldendal Elin Algren Redaktør elin_algren-petersen@gyldendal.dk 
Forsynings-, Energi- og Klimaministeriet Loa Brix Kommunikationschef lobri@efkm.dk 
Alternativet Mathias Høj Christensen Kommunikationsmedarbejder mathias.kristensen@ft.dk 
Horsens Kommune Niels Peter Bøgeballe Politiker ponb@horsens.dk 
Statens Museum for Kunst Berit Anne Larsen Formidlingschef berit.larsen@smk.dk 
Kristeligt Dagblad Michael Bach Henriksen Kulturredaktør bach@k.dk 

Medievidenskab og Journalistik

PanelDR Rasmus Ladefoged Redaktionschef rafo@dr.dk
Forum

Tysk og Romanske sprog

PanelKamstrup Gert Skriver PR, kommunikation og marketing gert.skriver@gmail.com
ForumEgå Gymnasium Mikkel Hollænder-Jensen Lektor hj@egaa-gym.dk 
Text Minded Alma Oprasic Innovation Manager alo@textminded.com 
Region Syddanmark Peter Hansen Afdelingsleder ph@region.dk 
Mind Factory by Ecco Anne-Sofie Buhrmann Leder asd@mindfactorybyecco.dk 
Forbundet Kommunikation og Sprog Jørgen Christian Wind Nielsen wind.nielsen@webspeed.dk 
EU Maria Angele Ferrari Tolk maracuja@post8.tele.dk 
Aarhus Katedralskole Lone Eibye Mikkelsen Rektor lone.e.mikkelsen@akat.dk 
B2A s.m.b.a. - Bussiness2Africa Elisabeth Bertelsen Kommunikationskonsulent elb@b2a.dk 
Danish Italian Chamber of Commerce Chiara Dll'Oro Nielsen Generalsekretær info@danitacom.org 
World Translation Stine Eriksen Project Manager stine.eriksen@worldtranslation.dk 
Tourcom Lise Johansen Virksomhedsejer tourcom@tourcom.dk 
EU Bo Skovsbøll Oversætter bo.skovsboell@ec.europea.eu 

Nordisk og Oplevelsesøkonomi

PanelRisskov Gymnasium Gitte Horsbøl Rektor gh@risskov-gym.dk
Teatermuseet i Hofteatret Peter C. Teilmann Leder teilmann@teatermuseet.dk
Forum

Engelsk

PanelIrske Ambassade Her Excellency Cliona Manahan Ambassadør cliona.manahan@dfat.ie 
Ministeriet for Børn og Undervisning Hanne Pedersen Fagkonsulent hanne.kaer.pedersen@uvm.dk
ForumEsbjerg Gymnasium Bodil Aage Frandsen Lektor baf@egonline.dk 
Grindsted Gymnasium og HF Gitte Vest Barkholdt Rektor g@barkholt.nu 
Risskov Gymnasium Bodil Hohwü Nielsen Formand for Engelsklærerforeningen for Gymnasiet og HF bh@risskov-gym.dk 
Skanderborg Gymnasium Jens Fredslund Lektor jf@skanderborg-gym.dk 

Digital Design og Informationsvidenskab

PanelNykredit Realkredit A/S Simon Kiilieich Vedel Senioranalytiker simon.km@gmail.com
CCI Thea S. Borgholm VP - Digital Services tbo@ccieurope.com
ForumVejle Kommune Martin Krøger Digital koordinator, Team digital, Teknik og Miljø makla@vejle.dk 
Danske Bank IT group Martin Dam Development Manager, Corporate Value Added Services martin.dam.petersen@danskebank.dk 
Designit Rune Veerasawmy User Experience Designer rune.veerasawmy@designit.com 
Yoke Anne Sophie Warberg Løssing Concept Developer sophie@yoke.dk 
Yoke Jesper Harding Project Manager jesper@yoke.dk 
B&O Lyle Clark SR. Manager cly@bang-olufsen.dk 
Systematic Lone Hedegaard Kristensen Senior Manager, Service Management, Library & Learning lone.hedegaard.kristensen@systematic.com 
Kite Invent Thomas Risgaard Hansen Entreprenør riisgaard@gmail.com  

Referater