Aftagerpanel

Aftagerpanelet på Institut for Kommunikation og Kultur består af repræsentanter fra virksomheder og institutioner, hvor kandidater fra IKK bliver ansat efter endte studier. Deltagerne i aftagerpanelet er involveret i at udvikle tidssvarende uddannelser, der lever op til efterspurgte kompetencer på arbejdsmarkedet.

Siden 2007 har det været en del af universitetsloven, at universiteterne skal nedsætte aftagerpaneler.

Nedenfor kan du se en oversigt over aftagerpaneler for de enkelte afdelinger på IKK:

Afdeling for Kunsthistorie, Æstetik & Kultur og Museologi


Panel

  • Pia Burchardt, specialkonsulent, Aarhus 2017
  • Henrik Rosleff, uddannelsesleder, Århus Statsgymnasium

Forum

  • Lise Jeppesen, direktør, Randers Kunstmuseum
  • Paul Natorp, medstifter, Sager der samler
  • Lene Bjarke Skov, kulturkonsulent, Horsens Kommune
  • Karina Boldsen, chief commercial officer, Solitwork
  • Dorte Fristrup, rektor, Århus Statsgymnasium
  • Pia Thanning, redaktør/indehaver, Museum Sydøstdanmark/Thanning & Co
  • Carsten Ortman, programmedarbejder, DR
  • Gunnar K. Madsen, daglig leder, ROSA
  • Jes Vagnby, direktør, Jes Vagnby Arkitektur & Identitet
  • Henrik Gadegaard, administrationschef, Aarhus Festuge
  • Mari-Louise Jonsson, creative director, LEGO
  • Bente Steffensen, CEO, Erhverv Aarhus

Afdeling for Digital Design og Informationsvidenskab


Panel

  • Simon Kiilieich Vedel, Senioranalytiker, Nykredit Realkredit A/S
  • Thea S. Borgholm, VP - Digitial Services, CCI

Forum

  • Martin Krøger, Digital koordinator, Team Digital, Teknik og Miljø, Vejle Kommune
  • Martin Dam, Development Manager, Corporate Value Added Services, Danske Bank IT group
  • Rune Veerasawmy, User Experience Designer, Designit
  • Anne Sophie Warberg Løssing, Concept Developer, Yoke
  • Jesper Harding, Project Manager, Yoke
  • Lyle Clark, SR. Manager, B&O
  • Lone Hedegaard Kristensen, Senior Manager, Service Management, Library & Learning, Systematic
  • Thomas Risgaard Hansen, Entreprenør, Kite Invent

Afdeling for Engelsk


Panel

  • Her Excellency Cliona Manahan, Ambassadør, Irske Ambassade
  • Hanne Pedersen, Fagkonsulent, Ministeriet for Børn og Undervisning 

Forum

  • Dorthe Brandt Larsen, Digital udviklingskonsulent, Horsens Kommune
  • Christian Steffensen, Communications and Multimedia, Silhorko-Eurowater
  • Anne Sofie Kirkegaard, Communication Manager, Google
  • Sara Solveig Ørnsholt, Organizational Development Consultant, City of Copenhagen 
  • Charlotte Jacobsen Day, Lektor, Marselisborg Gymnasium
  • Bodil Aage Frandsen, Engelsklærerforeningen og HF, Esbjerg Gymnasium 
  • Gitte Vest Barkholt, Rektor, Grindsted Gymnasium og HF 
  • Bodil Hohwü, Formand for Engelsklærerforeningen for Gymnasiet og HF, Risskov Gymnasium
  • Jens Fredslund, Lektor, Skanderborg Gymnasium
  • Britta Aagaard, CEO, TextMinded
  • Charlotte Støvring, Direktør og partner, Støvring og Woodward Communications
  • Sara Gangelhof, Manager, Technical Documentation, Vestas
  • Morten Grønvald Laustsen, Senior Manager, Marketing Planning & Insigths, LEGO
  • Maja Langberg, SEO & Social Media Manager, INET-DESIGN
  • Per Lindegaard Hjorth, Formand, Kommunikation og Sprog
  • Derrick Kinch Oleson, Head of Department, European Commision

Afdeling for Nordiske Studier og Oplevelsesøkonomi


Panel

  • Gitte Horsbøl, Rektor, Risskov Gymnasium
  • Peter C. Teilmann, Direktør, Teatermuseet i Hofteatret 

Forum

  • Kirsten Skov, Rektor, Marselisborg Gymnasium
  • Henrik Højer, VIA på Multiplatform storytelling and Production + 16:9 filmtidsskrif
  • Birgitte Sørensen, Stabskonsulent, MV-Nordic 
  • Camilla Rohde Søndergaard, Redaktør og rettighedsansvarlig, Forlaget Klim
  • Lisbeth Overgaard Nielsen, PR- og programdirektør, DOKK1
  • Britta Bitsch, Specialkonsulent, Aarhus Kommunes Biblioteker
  • Jette Sunesen, Leder, Aarhus Litteraturcenter (Godsbanen)
  • Helle Kristensen, Museumsformidler, Gammel Estrup 
  • Trine Graae Lundorf, Udviklingschef, Visitaarhus
  • Morten Falbe Hansen, Projektleder, Creativity World Forum, Aarhus-2017
  • Kathrine Arlander, Partner og konsulent, Urban Goods
  • Margrete Bak, Partner, udvikler og rådgiver, Karlbak

Afdeling for Tysk og Romanske Sprog


Panel

  • Gert Skriver, PR, kommunikation og marketing, Kamstrup 

Forum

  • Mikkel Hollænder-Jensen, Lektor, Egå Gymnasium
  • Alma Oprasic, Innovation Manager, Text Minded
  • Peter Hansen, Afdelingsleder, Region Syddanmark
  • Anne-Sofie Buhrmannm, Leder, Mind Factory by Ecco
  • Jørgen Christian Wind Nielsen, Forbundet Kommunikation og Sprog
  • Maria Angele Ferrari, Tolk, EU
  • Lone Eibye Mikkelsen, Rektor, Aarhus Katedralskole
  • Elisabeth Bertelsen, Kommunikationskonsulent, B2A s.m.b.a. - Bussiness2Africa
  • Chiara Dll'Oro Nielsen, Generalsekretær, Danish Italian Chamber of Commerce
  • Stine Eriksen, Project Manager, World Translation
  • Lise Johansen, Virksomhedsejer, Tourcom
  • Bo Skovsbøll, Oversætter, EU
  • Britta Aagaard, CEO, TextMinded
  • Charlotte Støvring, Direktør og partner, Støvring og Woodward Communications
  • Sara Gangelhof, Manager, Technical Documentation, Vestas
  • Morten Grønvald Laustsen, Senior Manager, Marketing Planning & Insigths, LEGO
  • Maja Langberg, SEO & Social Media Manager, INET-DESIGN
  • Per Lindegaard Hjorth, Formand, Kommunikation og Sprog
  • Derrick Kinch Oleson, Head of Department, European Commision

Afdeling for Medievidenskab og Journalistik


Panel

  • Rasmus Ladefoged, Programchef, Metronome Productions

Forum

  • Kirsten Dollerup, Executive Producer/head of productions, M2 Film
  • Annette Bach, Managing Director, Mediacom
  • Anne Stig Engdal, Indholdsdirektør, TV2
  • Troels Mylenberg, Chefredaktør, JyskFynske Medier
  • Julie Daugaard, Strategic Planner, Carat
  • Christian Schwartz Laustsen, Direktør, Seismonaut

Afdeling for Litteraturhistorie og Retorik


Panel

  • Cecilie Mose Hansen, Human Ressources, Maersk
  •  Birgitte Kjær, Adjunkt, Erhvervsakademi Aarhus 

Forum

  • Elin Algreen-Petersen, Redaktionschef, Gyldendal 
  • Loa Brix, Kommunikationschef, Forsynings-, Energi- og Klimaministeriet
  • Mathias Høj Kristensen, Chefrådgiver, Alternativet
  • Niels Peter Bøgeballe, Politiker, Horsens Kommune
  • Berit Anne Larsen, Formidlingschef, Statens Museum for Kunst
  • Michael Bach Henriksen, Kulturredaktør, Kristeligt Dagblad

Afdeling for Dramaturgi og Musikvidenskab


Panel

  • Per Kap Bech Jensen, Administrerende direktør, Nordisk Teaterlaboratorium, Odin Teateret
  • Birgit Bergholt Nilsson, Redaktør, DR

Forum

  • Kim Bisgaard, Leder, Innovation Lab
  • Lene Juul Langballe, Formidlingsansvarlig, Den Jyske Opera
  • Helle Kornum, Lektor, Tørring Gymnasium
  • Søren Huld, Kommerciel Chef, Vejle Musikteater
  • Sven Gaardbo, Rektor, Rønde Gymnasium
  • Henrik Smith-Siwertsen, Forskningsbibliotekar, Det kgl. Bibliotek
  • Johanne Winding Nordestgaard, Lektor, Egå Gymnasium 
  • Peder Dahlgaard, LEder af Skuespillerskolen i Odense, Den Danske Scenekunstskole
  • Bent Engelbrect, Leder, Ankerhusgruppen
  • Jacob Højgaard, Leder, Teater Nordkraft
  • Lone Hersted, Coach, konsulent og ph.d.-studerende, Lone Hersted Consult
  • Gunner K. Madsen, Leder, Rosa
  • Lars Ole Vestergaard, Leder, Musikskolen Aarhus
  • Jeppe Vind, Leder, Kulisselageret
  • Thomas Valter, V.P. of Business Management, Broadcast and Production, TC Electronics
  • Anne Jensen, Marketing, Kommunikation og CSR, Northside
  • Uffe Englund, Lektor og fagkonsulent, Sct Annæ Gymnasium
  • Jesper Mardahl, Manager, PROMUS
  • Alette Raft Rasmussen, Lektor, Professionshøjskolen
  • Per Smedegaard, Direktør og kunstnerisk chef, Svalegangen
  • Jens Christian Led, Dramaturg, Aalborg Teater
  • Conny Jørgensen, Koordinator, Rosa

Afdeling for Lingvistik, Kognitionsvidenskab og Semiotik


Panel

  • Rasmus Hørsted Jensen, Selvstændig og partner, Sprogzonen og WorldPerfect

Forum

  • Marie Møller, Sprogcenter Midt
  • Tina Pedersen, Pædagogisk Konsulent, Ministeriet for Børn, Undervisning og Ligestilling, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, Grundskolecenteret
  • Dorthe Møller Johnsen, AC-fuldmægtig, VIA University
  • Jes Vang, Marketing Manager, TC-Group
  • Anne Nguyen Nielsen, VIA - Efter-Videreuddannelse
  • Mathias Højlund Kragelund, Kommunikationskonsulent, Kragelund Kommuniation